Data:
Czwartek, 23.11.2017
Imieniny:
Adeli, Felicyty, Klemensa
Szukaj:Święto Odzyskania Niepodległości w Małkini

11 listopada w 88 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczeństwo gminy Małkinia Górna wzięło udział w uroczystościach na Cmentarzu Żołnierz Polskich przy ulicy Leśnej oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.W obchodach Święta Niepodległości udział wzięły władze gminy, na czele z wójtem Markiem Kubaszewskim. Nie zabrakło również delegacji z terenu całej gminy wraz z pocztami sztandarowymi oraz kombatantów minionej wojny, harcerzy i mieszkańców gminy.
Uroczystości rozpoczęły się od występu poetyckiego uczniów z koła recytatorskiego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie przed msza św. głos zabrał wójt Kubaszewski, kierując kilka słów do zebranych:
Czcigodni Kapłani, Szanowni Kombatanci, Drodzy Mieszkańcy,Kochana Młodzieży,
Witam serdecznie wszystkich przybyłych na obchody Święta Niepodległości. Spotykamy się tu, aby uczcić pamięć wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Jest to data szczególnie ważna dla nas Polaków, ponieważ w tym dniu Polska wróciła na mapę Europy! Aż 5 pokoleń Polaków 123 lata żyło pod zaborami i z upragnieniem czekało na niepodległość i na własne państwo! Dziś na Cmentarzu Żołnierzy Polskich czcimy kolejną rocznicę tego ważnego wydarzenia, oddajemy cześć bohaterom narodowym: legionistom i ich przywódcy Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Ignacemu Paderewskiemu, czy Romanowi Dmowskiemu.
Dziękujemy dziś Bogu za mądrych polityków tamtych lat, za wielką wolę i determinację Narodu Polskiego, za patriotyzm, męstwo, wiarę i waleczność!
Pamiętajmy, że nasi Przodkowie nie raz przelali własną krew dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy dziś Im za nadzwyczajne bohaterstwo i miłość do Ojczyzny. Dziękujemy za własny język, kulturę i tradycje, które nie zaginęły i które możemy pielęgnować i przekazywać naszym dzieciom. Dzisiejsze święto Narodu Polskiego jest wspaniałą okazją, aby podziękować za wskrzeszenie Polski, za wolność i niepodległość. Aby przypomnieć sobie, a zwłaszcza młodzieży naszą trudną i heroiczną historię. Szanowni Państwo, w dniu tak szczególnym jak dziś, w chwili zadumy, oddajmy cześć Tym, którzy walczyli o naszą wolność. Niech patriotyzm, który jest naszą dumą objawia się poprzez biało-czerwone flagi wywieszane co roku na małkińskich ulicach i budynkach, a ogień zapalany przy żołnierskich mogiłach, pomnikach zasłużonych w służbie narodu, będzie znakiem naszej pamięci o ludziach i wydarzeniach, którym zawdzięczamy niepodległość.
Szanowni Państwo, pragnę przypomnieć, że walczący o polskość wierzyli, iż ich wysiłek i przelana krew nie będą zmarnowane. I nam, kolejnym pokoleniom, nie wolno ich zawieść. Mamy obowiązek dbać o Polskę. Dziś znów budujemy nasze państwo, na nowo nadajemy mu inne ramy, zabiegamy o naszą przyszłość w Europie. Do tego potrzeba nam narodowej dumy, miłości do kraju, miłości do naszej Małej Ojczyzny, odpowiedzialności i pracowitości. Musimy wierzyć, że należy nam się godne życie, o którym my sami decydujemy!
W Dniu Narodowego Święta Niepodległości składam hołd pamięci Tym, którzy zginęli w walce o wolność naszą i kolejnych pokoleń.
Dziękuję”.

Po wystąpieniu wójta Kubaszewskiego odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. kanonik Henryk Stawierej. Następnie zebrani przemaszerowali ulicami Małkini Górnej pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby tam również oddać hołd, tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę.


Dodano: 14-11-2006 15:32


Biuletyn Informacji Publicznej

Budżet Obywatelski Małkinia Górna 2018

Strategia Rozwoju Gminy Małkinia Górna w latach 2016 - 2022

Program Rewitalizacji Gminy Małkinia Górna na lata 2016-2022

Oświata

Wykaz sołectw

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej

Ośrodek Pomocy Społecznej

Gospodarka odpadami

Ochotnicza Straż Pożarna w Małkini Górnej

Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Małkinia Górna

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Gminna Wideoteka

Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego

Projektu Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Małkini Górnej poprzez udostępnienie internetu 90 gospodarstwom domowym i utworzenie 3 PIAP

Mapa Gminy

hammaro.se

Nadbużańska Noc Świętojańska

Herb i Flaga Gminy Małkinia Górna

Między Bugiem a Narwią

Gospodarstwo Agroedukacyjne

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

Dziennik Urzedowy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w WarszawieNewsletter
Jeżeli chcesz być powiadamiany o nowosciach w naszym serwisie wpisz swójadres email.


stat4u