Data:
Piątek, 24.11.2017
Imieniny:
Emmy, Flory, Romana
Szukaj:Listy dla Ziemi

„Listy dla Ziemi” to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana w 2013 roku przez Fundację Ekologiczną ARKA. W roku 2016 już po raz trzeci do akcji przyłączyły się szkoły i przedszkole z naszej gminy i wspólnie rysowały „Listy do Ziemi”.

W akcji wzięło udział ogółem 334 uczniów z ośmiu placówek oświatowych z naszej gminy tj.: ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej w Orle, Szkoły Podstawowej w Kańkowie oraz z Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej.

Tegoroczna akcja jest częścią kampanii „Zadbaj o klimat”, która zachęca do dyskusji nad takimi tematami jak zmiany klimatyczne i promuje gospodarkę niskoemisyjną oraz zrównoważony transport.

Uczniowie z naszej gminy realizując temat dotyczący niskiej emisji CO2wykazali się ogromnym zaangażowaniem w realizacji podjętych działań:

  • przeprowadzono pogadanki w klasach na temat źródeł, rodzajów zanieczyszczeń, ich skutków dla zdrowia człowieka oraz działań indywidualnych sprzyjających ochronie powietrza,zasad gospodarki niskoemisyjnej w życiu codziennym,
  • odbyły się różnego rodzaju konkursy wiedzy ekologicznej, konkursy na najładniejszy plakat,
  • zorganizowano wystawy prac plastycznych, których temat brzmiał „Czyste powietrze - zdrowy człowiek” czy „Ziemię mamy tylko jedną”, jak również ogródek ekologiczny, którego jednym z elementów była wystawa zdrowej żywności,
  • uczniowie wzięli udział w budowie ekologicznego robota, wykonanego z surowców wtórnych, którego po zakończeniu zabawy rozmontowali, a jego poszczególne elementy przekazano do recyklingu.
  • szkoły prowadziły akcję zbiórki makulatury.

Razem z nauczycielami uczniowie przygotowali w szkołach akademie m.in. pod hasłem „Palący Temat - Niska Emisja” czyli co można spalać w paleniskach domowychjak również o konieczności pomocy środowisku naturalnemu, a wiedzę na ten temat poszerzyły uczestnicząc w lekcjach organizowanych w związku z Dniem Ziemi. Z tego też powodu uczniowie wraz z opiekunami opuścili szkolne mury i jak co roku w kwietniu wzięli udział w marszu ekologicznym ulicami naszej gminy niosąc ze sobą wcześniej wykonane piękne, kolorowe kwiaty oraz transparenty z hasłami ekologicznymi, zachęcające do pomocy naturze oraz śpiewając piosenki, iż należy szanować naszą „Matkę Ziemię”. Najmłodsi uczestnicy akcji zasadzili drzewko przed budynkiem przedszkola.

Uwieńczeniem prowadzonych zajęć było narysowanie bądź napisanie „Listu dla Ziemi” na wykonanym z makulatury papierze, który został nadesłany do nas przez Fundację Arka. Aby podkreślić wyjątkowość akcji, uczniowie przygotowali wystawę napisanych przez siebie listów i wyeksponowali je na szkolnych gablotach. Następnie uczniowie przekazali listy swoim rodzicom i dziadkom, a najpiękniejsze z nich zostały przesłane do Fundacji Arka i wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy List Roku.
Dodano: 20-05-2016 14:28


Biuletyn Informacji Publicznej

Budżet Obywatelski Małkinia Górna 2018

Strategia Rozwoju Gminy Małkinia Górna w latach 2016 - 2022

Program Rewitalizacji Gminy Małkinia Górna na lata 2016-2022

Oświata

Wykaz sołectw

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej

Ośrodek Pomocy Społecznej

Gospodarka odpadami

Ochotnicza Straż Pożarna w Małkini Górnej

Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Małkinia Górna

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Gminna Wideoteka

Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego

Projektu Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Małkini Górnej poprzez udostępnienie internetu 90 gospodarstwom domowym i utworzenie 3 PIAP

Mapa Gminy

hammaro.se

Nadbużańska Noc Świętojańska

Herb i Flaga Gminy Małkinia Górna

Między Bugiem a Narwią

Gospodarstwo Agroedukacyjne

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

Dziennik Urzedowy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w WarszawieNewsletter
Jeżeli chcesz być powiadamiany o nowosciach w naszym serwisie wpisz swójadres email.


stat4u